Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Üretimi

Rüzgar enerjisi kullanılarak elektrik üretimi temel prensipte bildiğimiz hidro elektrik santrallerinde kullanılan elektrik üretilmesi mantığıyla hemen hemen aynı sayılır. Rüzgar enerjisi üretimindeki tek fark değil havanın akışkanlığının, suyun akışkanlığının yerine tercih edilmesidir. Ayrıca hava sudan daha hızlı hareket eder ve kinetik enerji dönüşümü daha hızlı olur.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği; kısa adıyla TUREB 10 Şubat 1992 tarih ve 92/2752 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur. Amacı rüzgar enerjisi ile ilgili araştırma faaliyetlerini sağlamak, kullanımını yaygınlaştırmak ve teşvik etmek olan birlik kurulduğundan bu yana aktif olarak çalışmaktadır. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği; rüzgar enerjisi konusunda Türkiye’deki en etkili sivil toplum örgütlerinden biridir. Rüzgar enerjisi üretimi ülkemizde de son yıllarda artmaktadır. TUREB Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı olarak birçok verimli ve başarılı çalışmaya imza atmaktadır.

Ülkemiz coğrafi olarak rüzgar enerjisi üretimi konusunda aslında çok verimlidir. Rüzgar enerjisi üretimindevar olan bu avantaj gerçek anlada kullanılmaya başlandığında hem doğal kaynakların tüketimi dengelenebilir, hem ekonomik enerji üretimi sağlanabilir hem de en önemlisi çevre kirliliği ile mücadelede önemli bir adım atılmış olur.

Rüzgar enerjisi üretimi için kurulan rüzgar santralleri esen rüzgarın pervaneleri döndürmesiyle dönmeye başlayan şaftların bağlı jeneratör sayesinde hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür. Rüzgar enerjisi türbinleri pervane, şaft ve jeneratörden oluşur. Günümüzde ülkemiz de dahil dünyanın birçok noktasında çok sayıda modern yapıda rüzgar tribünleri üretilmektedir.

Büyük boy bir rüzgar enerjisi tribünü yılda yaklaşık 5 milyon KWh elektrik ürettiği düşünülürse, 500 hanenin yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilen bir enerji kaynağı oldukça kullanışlı olacaktır. Teknolojk gelişmeler her ne kadar nükleer santraller ve kömür santralleri daha ekonomik enerji üretebilse de hem çevreye saldığı zehirli atıklar hem de olası kaza durumlarında yaratacağı trajik sonuçlarla rüzgar enerjisinden elektrik üretimine karşı sonuna kadar direnemeyeceklerini umut etmeliyiz. Rüzgar enerjisi birçok coğrafi bölgede üretimi yapılabilir. Doğada rüzgarın tükenmesi imkansızdır. Kısaca rüzgar enerjisi en yenilenebilir bir enerji formlarından biridir.

Her zaman aynı verimde olmaması gibi dezavantajları çalışmalarla azaltılmaya çalışlmaktadır. Ve gürültülü olması problemi de yerleşim yerlerinden uzaklara kurularak çözülebilir.

Bu sayfada rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi işleminin nasıl yapıldığı anlatılmakta ve rüzgar enerjisi hakkında bilgiler yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>