Rüzgar Enerjisi Türbinleri

Rüzgar enerjisi türbini, rüzgarın oluşturduğu hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren sistemdir. Sürükleme kuvveti ve kaldırma kuvveti adlı iki kaldırma kuvveti adlı iki önemli aerodinamik kuvvet rüzgar trübünlerinin çalışma mantığının temelini oluşturur. Maddenin üzerinde akış yönünde oluşan kuvvet sürükleme kuvvetidir. Cismin yüzeyine paralel iken sürükleme kuvveti en düşük seviyede iken, açı 90 derece olduğunda sürükleme kuvveti en yüksek seviyededir. Kaldırma kuvveti ise örneğin uçakların yerden havalanmasını da sağlayan akış yoluna dik oluşan kuvvettir.

Rüzgar enerjisi tribünleri işte bu iki temel aeordinamik kuvvetin varlığını esas alarak çalışırlar. Pervanelerin dönmesi ile oluşan mekanik enerji dinamaolar vasıtası ile elektrik enerjisine dönüştürülüp, gerekirse rüzgar enerjisi türbinlerine bağlı akülerde depolanırlar. Rüzgar enerjisi türbinleri; “Yatay eksenli rüzgar türbinleri” ve “dikey eksenli rüzgar türbinleri” olarak pervanelerinin dönme eksenine göre temelde ikiye ayrılırlar. Tipine ve çalışma prensibine göre rüzgar enerjisi türbinlerinin alt sınıflandırmaları da vardır. Yatay eksenli rüzgar türbinleri kısaca YERT, dikey eksenli rüzgar türbinlerine kısaca DERT denilir.

Yatay eksenli rüzgar türbinlerinde dönme ekseni rüzgar akışına paraleldir. Kanatlarının rüzgâr yönüyle dik açı yapmaları sayesinde rotor, rüzgârı en iyi alacak şekilde, döner. Yatay eksenli türbinler genellikle ticari amaçlı kullanılır. En çok üç kanatlı yatay eksenli rüzgar türbinine rastlanır. Geçmişte tahıl öğütme amaçlı kullanılan yel değirmenleri de aslında yatay eksenli rüzgar türbinin bir versiyonudur.

Dikey eksenli rüzgar türbinlerinde türbin mili düşey poziyondadır ve rüzgârın geliş yönüne dik döner. Genel olarak Savonius tipi, Darrieus tipi gibi çeşitleri bulunur. Ticari amaçlı kullanımı aslında deney amaçlı kullanım için üretildiğinden pek rastlanmaz. Dikey eksenli rüzgar türbinlerinde yüksek kuleye ihtiyaç olmaması, nakil kolaylığı, bakım onarımının ucuz olması, rüzgar yönüne göre pervanenin yön değiştirmesi için dümene gerek olmaması gibi sebeplerden ekonomiktir. Ancak yere yakın olmalarından dolayı alt noktalardaki rüzgâr hızları düşüktür. Bu da dikey rüzgar türbinlerinde verimi düşürür. Tellerle sabitlenmesi pratik uygulamayı zorlaştırır. Bakımı ekonomik olmasına rağmen zordur. Son olarak dikey eksenli rüzgar türbinleri ilk çalışma için motor gücüne ihtiyaç duyarlar.

Incoming search terms:

  • rüzgar türbini bakım onarım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>